Piramides


Een piramide is onderaan vierkant en eindigt bovenaan in een punt. Er zitten geen ramen in. Piramides werden 2000 v. Chr. in Egypte gebouwd. Op de kaart hieronder kun je zien waar Egypte ligt. De piramides werden gebouwd van zware kalkstenen. Een steen weegt tussen de 2500 en 5000 kilo. In die tijd waren en nog geen hijskranen. Er moesten dus heel veel mensen aan werken. Wel 20 jaar, of misschien zelfs nog langer. Een piramide bouwen was dus zwaar werk.

  Maar waarom bouwden ze dan piramides? Dat liet de farao doen. De farao was de koning van Egypte. Hij zou erin worden begraven. Een piramide is dus een koningsgraf. De Egyptenaren dachten dat de farao door de goden gestuurd was om hen te helpen. Dat betekende dat de farao half mens en half goddelijk was. Na zijn dood zou de farao in het rijk van de goden verder leven, maar dan moest zijn lichaam goed bewaard blijven. Als een farao gestorven was, haalde men de organen uit het lichaam. Daarna deden ze een zoutachtig wit poeder over het lichaam heen. De Farao bleef dan dagenlang liggen, tot zijn lichaam uitgedroogd was. Dan wikkelden ze het lichaam in linnen doeken en werd het gebalsemd. Dit noemen we mummificeren. Dit duurde wel 70 dagen. Op deze plaatjes kun je zien hoe het mummificeren ging:

Het lichaam van de farao wordt in linnen doeken gewikkeld, daarna werd het gebalsemd en tot slot kreeg de mummiekist een dodenmasker. Dat masker liet het gezicht van de farao zien.

   

Een sarcofaag is een stenen doodskist. Hier wordt de mummie ingelegd. Alleen mummies van rijke mensen hadden een sarcofaag. Dan kon hij veel meenemen. Dit waren dingen die ze elke dag gebruikten. Die spullen zouden ze ook nodig hebben in het leven na de dood (hiernamaals). Ze kregen zoveel mogelijk spullen mee.

In de koningskamer werd de farao begraven. Er zijn nog meer kamers. Die werden gebruikt om spullen voor het hiernamaals in te leggen. Er zijn ook niet afgemaakte gangen. Dit zijn schijngangen. Deze gangen gaan nergens heen. Ze werden gemaakt om rovers op een dwaalspoor te brengen. Er waren toen namelijk rovers die de spullen van de farao wilden stelen. Ook de ingang van de piramide was goed verstopt. De ingang naar de koningskamer werd onzichtbaar gemaakt. Heel weinig mensen wisten waar de ingang was, zodat de koningskamers niet zo gemakkelijk geplunderd konden worden.

  Hiernaast zie je het masker van farao Toetanchamon. Hij was ook een farao en werd dus in de piramide begraven. Het lichaam is nu verplaatst, het is nu te zien in een museum in Amerika. Met het opgraven van zijn lichaam zijn er veel mensen om het leven gekomen ( op verschillende manieren). Daarom zegt men nu dat er een vloek op het graf van Toetanchamon ligt.

Hieronder zie je nog enkele plaatjes van piramides.