Regels en wetten

Net als bij jullie thuis zijn er ook regels in ons land.  Die zijn er om te zorgen dat er geen ruzies komen en dat mensen geen dingen doen die niet kunnen in ons land. Bijvoorbeeld een fiets vernielen of een school in brand steken. Als mensen zoiets doen kunnen ze een boete of een straf krijgen. Deze regels staan in de wet. 

De rechter bepaalt of je door een bepaalde overtreding in de gevangenis komt. Als je iets heel erg strafbaars hebt gedaan kom je gelijk in de gevangenis en moet je later bij de rechter komen om te kijken hoe lang je nog in de gevangenis moet blijven of hoeveel geld je moet betalen. Als je iets hebt gedaan wat minder strafbaar is hoef je niet in de gevangenis maar moet je wel bij de rechter komen om te kijken wat voor boete of straf je krijgt.

Als je een bankroof hebt gepleegd dan heb je wel heel veel geld. Maar het valt wel op als je ineens heel veel dure dingen kunt kopen en gaat doen. En je zou dan kunnen zeggen dat je een loterij hebt gewonnen maar dan zou je daar wel mee in de krant komen. Dus komt de politie op die manier er al heel erg snel achter dat je ergens een roof hebt gepleegd. 

Er bestaat een heel dik boek met daarin allemaal regels waar mensen zich aan moeten houden. Dit noemen we het Wetboek van Strafrecht. Hierin staan 479 artikels, ook staat hier al in bij welke overtreding je welke straf krijgt.